Azaklıoğlu Necati Bay Vakfı

Örnek Hayatı ve Vakıf Ruhu ile kurulan ve Vakıf Ruhu ile yaşatılan  AZAKLIOĞLU NECATİ  BAY VAKFI kurulduğu günden itibaren örnek hizmetler yapmakta. Bugüne kadar karşılıksız on binlerce öğrenciye eğitim bursu veren geleceğimizin teminatı  gençlerin yetişmesini sağlayan AZAKLIOĞLU NECATİ BAY VAKFI’nın kuruluş süreci hizmetleri ve yaşatılmasına yönelik kararlılığı bir çok vakfa örnek olması İçin Vakıf ruhu İle yola çıktık.

Örnek bir vakıf İnsanı Azaklıoğlu Necati Bay Vakfının kuruluş  süreci amaç ve ilkeleri önemli. Azaklıoğlu Necati Bay vakfının vakıf Ruhu ile yaptığı  örnek hizmetler başlı başına kitap ve belgesel konusu.

VAKIF İNSANI NECATİ  BAY KİMDİR

Necati Bay’ın sülalesi  Fatih Sultan Mehmet Han döneminde  alınan  bugün Rusya’nın Azak denizi Kerç boğazına hakim Azak kalesini korumak üzere İstanbul’dan gönderilen kale komutanına dayanmakta. 1790 larda Azakkale Ruslar tarafından işgal edilince Azakkale’nin komutanı Ailesi ve Akrabası ile Trabzon’a gelen Azaklıoğlu ailesi Trabzon Giresun ve Ordu’ya yerleşir. AZAKLIOĞLU NECATİ BAY VAKFI’nın  kurucusu vakıf İnsanı  Necati Bayın ataları Giresun’un manevi kurucuları şeyh İdris ve Piraziz gibi Allah dostu gönül sultanlarına ev sahipliğide yapan  Bulancak Piraziz bölgesine yerleşir.

Necati Bay’ın yetiştiği bu bölgeler Giresun tarihine de Işık tutmakta bu bölgelerdeki her köy her belde yüzlerce yıllık tarihi geçmişi ve muhteşem manzarası İle göz ve gönül ziyafeti sunmakta.

VAKIF İNSANI NECATİ BAY’IN HAYAT HİKAYESİ

Her bakımdan örnek alınacak Azaklıoğlu Necati Bay tarafından kurulan  kurucusu Necati Bay, 1 Mart 1933 yılında Giresun’un Bulancak ilçesine bağlı Demirci Köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Bulancak’ın ileri gelenlerinden Hoca Ruşen Efendi, annesi İstanbul Fatih Medresesi Müderrislerinden Odabaşoğlu Ahmet Efendinin kızı âlime bir insan olan Emine Hanımdır.

Necati BAY, ilk tahsilini anne ve babasının himayesinde almıştır. Bulancak Kuzköy’de iki sene hafızlık eğitimi aldı. Daha sonra 1950 yılında medrese tahsilini tamamlamak için İstanbul Eyüp Camisi baş imamı Hacı Said efendinin talebesi olarak devam etti. Bir süre eğitim aldıktan sonra trafik kazası geçirerek 36 gün Balat Musevi hastanesinde tedavi oldu. Sonra tahsilini yarıda bırakarak memleketine ailesinin yanına döndü.

1953 yılında ilk eşi Saadet Hanımla evlendi. Bu evlilikten iki oğlu ve iki kızı dünyaya gelmiştir. 1955 – 1957 yılları arasında vatani görevini tamamladıktan sonra memleketine dönerek ticaret hayatına atıldı. 1976 yılının sonlarında memleketinde devam ettiği ticaret hayatını İstanbul’a taşınarak, burada çeşitli ticari araçların alım satımını yaparak, başarılı bir ticaret hayatı sürdürdü. Aynı zamanda gelirinin bir kısmını ihtiyaç sahibi ve başarılı talebelere eğitim bursu olarak vermeyi ihmal etmedi.

İstanbul’da kurulan Giresun Kalkındırma Vakfının ilk kurucularından oldu. Çeşitli vakıfların ilim irfan meclislerinde bulundu. Hep özlemini çektiği; ileride bir vakıf kurarak, özellikle memleketinde başarılı olan ancak ekonomik sebeplerden dolayı okuma imkânı olmayanlara yardımcı olmaktır.

İleride kuracağı vakfının ilk temellerini Bulancak ilçesinde bulunan arazisinin üzerine öğrenci yurt binası yaparak atmıştır. Daha sonra Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim Kültür Sosyal Yardım Vakfı’nı kurmuştur. Böylece hayalini kurumsal kimliğe büründürerek sonsuza kadar bu vakfın devam etmesi için gereken maddi varlığını vakfa tahsis etmiştir. Bu vakıf kanalı ile değişik üniversitelerin çeşitli bölümlerinde öğrenim görmekte olan, yılda ortalama 220 öğrenciye eğitim bursu vermektedir.

ÖRNEK BİR VAKIF  AZAKLIOĞLU  NECATİ BAY VAKFI

Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı’nın Kuruluş Hikayesi

Örnek bir Vakıf  olan  gerçek bir Vakıf ruhu İle hizmet veren. Azaklıoğlu Necati Bay Vakfı 2007 yılında Azaklıoğlu Necati BAY ve Eşi Aynur BAY tarafından kurulmuştur. Vakfımızın kuruluş amacı insanların aile bağlarını kuvvetlendirmek ve sosyal dayanışmalarını arttırmak; vatan ve millet sevgilerini pekiştirip çoğaltmak; insanlarımızın sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak. Vakfımız tarafından yurt içinde ve yurt dışında doktora, yüksek lisans, lisans ve ön lisans eğitimi gören ortalama 214 öğrenciye her yıl burs verilmektedir

BU BELGESELDE  BİR VAKIF İNSANI  AZAKLIOĞLU NECATİ BAY’IN  KENDİ AĞZINDAN HAYATI İLKLERİ VE  BAŞARI HİKAYESİ BELGESEL DİLİNDE ÖZGÜN BİR ŞEKİLDE  ANLATILACAK

VAKIF RUHU İLE KURULAN  VAKIF RUHU İLE HİZMET EDEN HER BAKIM DAN ÖRNEK BİR  VAKIF AZAKLIOĞLU NECATİ BAY VAKFI’NIN KURULUŞ HİKAYESİ HİZMETLERİ VE BAŞARISI ANLATILARAK  VAKIFDAN BURS ALAN ÖĞRENCİLERE VAKIF RUHU VE VAKIF BİLİNCİNİN ÖNEMİ KONUSUNDA MESAJ VERİKECEKTİR.

Önerilen makaleler