VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDE MECLİS ÜYESİ SEÇİMİ HEYECANI

VAKIFLAR GENEL MÜDĞRLÜĞÜNÜN EN ÜST KARAR ORGANI. VAKIFLAR MECLİSİ ÜYE SEÇİMLERİ BU GÜN 7 ARALIK 2023 DE YAPILIYOR. BİZDE İLİM KÜLTÜR TARİH VE TEKNOLOJİ VAJFI OLARAK SEÇİMLERE KATILARAK CUMHURİYET DÖNEMİN DE KURULAN YENİ VAKIFLAR OLARAK 15 KİŞİLİK VAKIF MECLİSİNDE BİZİ TEMSİL EDECEK MECLİS ÜYESİNİ SEÇERKEN SİZLERİ www.iktavvakfi.com KÜLTÜR HİZMETİ OLARAK HAZIRLADIĞIMIZ VSKIFLAR TARİHİ İLE İLGİLİ BELGESELLERLE BAŞ BAŞA BIRAKIYORUZ

ÜÇ KİŞİLİK VAKIFLAR MECLİSİ ÜYESİ SEÇİMLERİ İÇİN 54 KİŞİ ADAY OLDU. TÜM ÜYE ADAYLARINA BAŞARILAR DİLERKEN
VAKIFLAR MEDENİYETİ BELGESELİ TADINDA TÜM MECLİS ÜYESİ ADAYLARI VE VAKIF İNSANLARINA VAKIF RUHU İLE SELAM OLSUN

Belgesel Tadında Vakıflar Medeniyeti Tarihimiz

Gebze gazetesi www.gebzegazetesi.Çömçeli gazete Gebze de belgeselcinin not defteri köşesin de 4 kasım 2021 günü yayınlanan makalelerimiz
https://www.gazetegebze.com.tr/kose-yazilari/belgesel-tadin-da-vakiflar-medeniyeti-tarihimiz.html

Kültür ve medeniyet tarihimiz de vakıfların yeri ve kıymeti çok önemlidir. Tarih boyunca vakıflar, devlet ve milletimizin hizmetinde olmuş yaptığı sosyal kültürel ve hayır hizmetleri ile insanlığa karşılıksız hizmet etmişler.
Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nde şehir, kasaba ve köylerin de vakıflar sayesinde gelişip büyüdüğü bir gerçektir. Tarihi Arşiv belgeleri incelendiğin de Anadolu’da on binlerce vakıf kurulduğunu görüyoruz.
Anadolu’nda ilk vakıf Malazgirt Zaferi öncesi 1048 yılında Erzurum Pasinler’de kurulmuştur. Vakıflar genel müdürlüğünün eski logosunda, vakıfların kuruluşu olarak ilk 1048 tarihine yer verilmiştir.
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün logosu yani amblemi hiç bir gerekçe gösterilmeden Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından değiştirilerek logodaki bayrak, cami ve 1048 yılı çıkartılıp hiç bir anlam ifade etmeyen bir logo yapılmıştır. Bakan Yardımcısı Demircan’dan kamuoyu tarihi anlamı olan logonun neden değiştirildiği ile ilgili açıklama bekliyor


Vakıf Medeniyeti Tarihi
İlim Kültür tarih araştırmaları merkezi www.iktav.com olarak yıllardan beri vakıflarla ilgili araştırmalar yapmakta vakıf eserleri ile ilgili çektiğimiz devri alem www.devrialem.tv belgesel programlarımızı bir çok TV kanalında yayınlatarak vakıf bilinci oluşmasına katkı sunmaktayız.
İKTAV, kültür hizmeti olarak hazırladığımız Vakıflar Medeniyeti tarihi ilgili çektiğimiz ve birçok TV kanalında yayınlanmasına vesile olduğunuz vakıflar tarihi belgeselimiz de çok önemli bilgiler yer almaktadır. Belgeseli sizlerle paylaşıyoruz
https://m.youtube.com/watch?v=fshKILJ3-10
Vakıflara Şükran Borcumuz Var
Devlet ve milletimize yaptığı hizmetlerle minnet ve şükran borcunuz olan bu vakıfların adlarını yaşatmak için devlet ve millet olarak kampanyalar başlatmalıyız , ecdadımızın kurduğu vakıfları koruyup gelecek kuşaklara aktarmalıyız. İşgal edilip ele geçirilen malına çökülen vakıf malları ve eserlerini kurtarıp korumak İçin çalışmalar başlatılmalıdır.
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde İl ve ilçelerde tarih boyu kurulmuş vakıfların adlarını yaşatmak İçin “ Vakıflarımız Unutulmasın Vakıflar Medeniyeti Yaşasın “ kampanyası başlatılarak vakıf bilincinin gelişmesini sağlamalıyız. Yeni vakıflar kurulması teşvik edilmeli.
Vakıflar Genel Müdürlüğü Cumhurbaşkanlığına Bağlanmalı
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün daha önce Başbakanlığa bağlı olan kazanılmış hakkını iade ederek Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Kültür Turizm Bakan Yardımcılığı’ndan alınarak Cumhurbaşkanlığına bağlanarak vakıflara önem vermeliyiz. Yeni anayasasanın konuşulduğu bu dönemde vakıfkar için anayasaya özel madde koyarak 1048 tarihinden günümüz Selçuklu Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin en köklü çevren eski devlet kurumu olan vakıfları anayasa koruması altına alarak koruyup sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmalıyız
Vakıf Bilinci Yaşatılmalı
Gazeteci ve belgeselci olarak kendime görev kabul ederek yok olan vakıflar ile ilgili araştırmalar yapıp belgeseller çekmeye daha fazla önem vereceğim.
Vakıf bilinci oluşması İçin çalışma yapmayı kutsal bir görev kabul ediyor, tüm ilgili ve yetkilileri vakıf medeniyetine sahip çıkmaya davet ediyorum. Ecdadımız tarafından kurulan vakıflarımızın adlarını yaşatılması için çalışmalar yapılmalı.
Vakıf Medeniyeti hatıra ormanlığı kurulması için yok olan vakıf adlarının yaşatılması İçin fidan dikmek üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü tarihi göreve davet ediyorum. Vakıf bilincine sahip olmak her şeye sahip olmaktır. Allah rızası İçin vakıf edilmiş malları korumak, dünya ve ahiretinizi korumaktır.

Vakıflara ilgili www.gebzegazetesi.com da yazdığım yazıların linkini sizlerle paylaşıyorum
http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=1063&t=makale

http://www.gebzegazetesi.com/gundem/belgesel-tadinda-vakiflar-medeniyeti-tarihimiz-h40398.html

http://www.gebzegazetesi.com/belgesel-tadinda-vakiflar-medeniyeti-tarihimiz-makale,4803.html

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ESKİ VE YENİ LOĞOSU İLE İLGİLİ YAZDIĞIM MALALE

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Logosu Neden Değiştirildi?..
Vakıflar genel müdürlüğünün tarihi logosunun değiştirilmesi kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Vakıflar genel müdürlüğünün en yüksek karar organı olan ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren vakıf başkanları tarafından seçilen vakıf meclisinin seçilmiş üyesi Levent Albayrak tarafına yapılan Basın açıklamasını yayınlıyorum birlikte okuyalım.
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LOGOSUNDAN TÜRK BAYRAĞI ÇIKARILDI!
Bugün Ankara’da Vakıflar Genel Müdürlüğü yeni “Logo Tanıtımı” programı düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan göreve geldiğinde Vakıflar Meclisi’ne yaptığı ziyarette, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün logosunun değiştirilmesi gerektiğine yönelik bir takım mesajlar vermişti. Bu değişiklik kararının ta o zamandan verildiği belli olsa da ben bu tür değişiklerin çok gerekli olmadıkça yapılmaması gerektiğine inananlardanım. Zira insanların hem kurumlarla ilgili belleklerini yok etmekte hem de ciddi bir mali külfet getirmektedir. Ayrıca eski logoda bulunan fakat yeni logoda yer almayan Türk bayrağı, Türk milletinin bin yıllık bir vakıf medeniyetine sahip olmasına vurgu yapıyordu. Bu topraklardaki Türk varlığının en büyük kanıtı kurmuş olduğumuz muazzam vakıf medeniyeti ve sayısız vakıf eserlerimiz. Türk bayrağı, yeni logoda da mutlaka ama mutlaka yer almalı idi.
Tasarım işi kuruma veya sponsor kuruluşa ne kadara mal oldu, bu çalışmayı yapan ajansa ne kadar ödendi henüz bilgim yok. Ancak ülke içinde hatta dışında 65 bin taşınmaza ve 25 bölge müdürlüğüne sahip Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yeni logosu ile yapılmış tabelaların, bu taşınmazlara ve idari binalara yeniden konulması bile ciddi bir maliyet oluşturacaktır.
Hadi yeni bir imaj çalışması falan adına bu işe girişildi diyelim. Mevcut logomuz, vakıflarımızı ve vakıf medeniyetini oldukça güzel ifade ediyordu. Yeni tasarım teknikleri kullanılarak onun üzerinde bazı rötuşlar yapılabilirdi. Yeni logonun, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü eski logodan daha iyi anlattığını da düşünmüyorum.
Ayrıca Vakıfların imajına yönelik çalışmalar yapılacaksa benim de yürekten katıldığım Sayın Cumhurbaşkanımızın “Dünya beşten büyüktür” sözü gibi “Vakıflar da beşten büyüktür” anlayışı ile kamuoyundaki ‘bir elin parmaklarını geçmeyen belirli yeni vakıflara imkânlar sunuluyor’ kanaatini ortadan kaldıracak çalışmalar yapılmalı. Bunun için de özellikle bütün yeni vakıflara karşı eşit şekilde kucaklayıcı davranılması gerektiğine inanıyorum. Kaldı ki kamu imkânları ile vakıf işleri yürütmek işin ruhuna aykırı. Kişi bir hayır için kendi mülkünü, parasını veya bir varlığını vakfediyorsa anlamlı olur. Aksi halde onun adı vakıf olmaz. Umuyorum ki bu düşüncelerim siyasi erk tarafından yapıcı bir eleştiri olarak dikkate alınır.
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN DEĞİŞTİRİLEN ESKİ LOGOSU NE İFADE EDİYORDU?
-Logoda yer alan kitap şeklindeki bayrak, büyük bir vakıf medeniyeti kurmuş olan Türk Milletini, kitap figürü ise vakıfların ilim ve irfana, eğitime verdikleri katkıyı ifade eder.
-Logodaki 1048 tarihi, ışığını Hoca Ahmet Yesevî dergâhından alan ve ondan birkaç kuşak sonraki gönül erlerinin Tebriz Mahkemesi’nden aldıkları karar ile Horasan’da kurulan ilk Vakfın tarihidir. Bu bir ilim vakfıdır ve bilinen ilk vakfiye budur. Bu da Türklerin 1071’den çok önce Anadolu’ya gelip buranın ilim, kültür ve sosyal hayatının gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını gösteriyor.
-Logoda yer alan cami figürü, Selçuklu ve Osmanlıdan günümüze kadar vakıflar tarafından yaptırılmış birçok cami, imarethane ve vakıf eserlerini temsil eder.
-Logodaki fabrika figürü, vakıfların kurmuş oldukları fabrikaları anlatır. Ki ilk kumaş fabrikası Evkaf Nezareti tarafından Hereke Fabrika-i Hümayunu adı ile saray ve ordunun tekstil alanındaki talebini karşılamak amacıyla 1843 yılında Hereke’de kurulmuştur. Fabrika, bir endüstri mirası olarak bugün hâlâ ayaktadır. Meselâ Bursa İpek Fabrikası da yine Pertevniyal Vâlide Sultan Vakfı tarafından Bursa’da kurulmuştur.
-Logonun içinde kalp şekline dönüştürülmüş “V” harfi ile hem Vakıfların ilk harfine hem de Vakıfların yaptıkları her hayırda sevgiyi esas almalarına vurgu yapılmıştır.
-Logonun alt kısmını çevreleyen zeytin dalı, vakıf zeytinliklerini ifade eder ki sadece Edremit Körfez Bölgesi’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 165 bin zeytin ağacı ve bunları işleyen Ayvalık Zeytinlikler İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır.
Levent ALBAYRAK
Vakıflar Genel Müdürlüğü
Yeni Vakıflar Kontenjanından Seçilmiş Meclis Üyesi

http://www.gebzegazetesi.com/genel/vakiflar-genel-mudurlugunun-logosu-neden-degistirildi-h40428.html

http://www.gebzegazetesi.com/vakiflar-genel-mudurlugunun-logosu-neden-degistirildi-makale,4804.html

Önerilen makaleler