İKTAV’dan Gebze Teknik Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi’ne Kitap Bağışı

Gebze Teknik Üniversitesi rektörü Prof Dr Hacı Ali Mantar Bey ile GİRİB in iftar programında GTÜ’nün tarihi geçmişi üzerine güzel ve önemli bir sohbet yaptık.

Gebze olarak kurumlarımız ve değerlerimize sahip çıkamıyoruz GTÜ Türkiye değil dünya çapında bir kurum. Rahmetli deprem şehidi Alaettin Kurt tarafından çok zor şartlar altında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kurulan ve daha sonra Gebze teknik Ünüversitesi olarak hizmetlerine devam eden GTÜ çok önemli bir kurum olarak aslında kuruluş tarihi 90 yıl önce ayni bölgede 1943 yılında büyük emeklerle kurulan Gebze Çayırova Teknik Bahçıvanlık Okulu’na kadar gidiyor. Teknik Bahçıvanlık Okulundan on binlerce ziraat ve teknik tarım insanı okuyup mezun oldu.

GEBZE TEKNİK ÜNÜVERSİTESİNİN 90 YILLIK TARİHİ GEÇMİŞİ

Gebze Teknik Üniversitesi kuruluşu yeni gibi gözükse de kuruluş tarihi oldukça eskilere dayanmakta, GTÜ’nün bulunduğu alan 1943 yılında bataklıktan kurutulup teknik bahçıvanlık okulu olarak hizmete açılmış öğrenciler yetiştirmişti.

Gebze Teknik Üniversitesine Kitap Bağışladık

İlim kültür tarih ve teknoloji vakfı www.iktav.com araştırma merkezi kütüphanesi olarak Gebze teknik Üniversitesi kütüphanesine Kocaeli ve Gebze ile ilgili 47 adet bölgemiz için çok önemli kitap hediye ederek tarih ve kültürümüze vefa borcumuzu ödemeye çalıştık.

Gebze teknik üniversitesine yaptığımız kitap bağışından dolayı Gebze Teknik Üniversitesi kütüphane ve Dökümantasyon Daire başkanı Bahtiyar Telli bey tarafından tarafımıza verilen teşekkür belgesini Bahtiyar beyin elinden aldık.

Önerilen makaleler