İzmir’de Vakıf Medeniyeti Tarih ve Kültür Araştırması

İlim Kültür Tarih ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi* ve İlim Kültür Tarih ve Teknoloji Vakfı** İşbirliğiyle dünya coğrafyasındaki Türk-İslam medeniyeti tarihiyle ilgili araştırmalar yapıp birçok TV kanalında kültür hizmeti olarak yayınlanan Devri Alem Belgesel belgesel programı (www.devrialem.tv) olarak belgesel çekmeye devam diyoruz. Araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman’ın şimdiki durağı İzmir! İzmir’de yaptığımız araştırma, canlı yayınlar ve belgesel çekimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. (belgeselyayincilik@gmail.com)

İZMİR’DE DÜZENLENEN BALKAN MEDYA FORUMU TOPLANTISINDAN NOTLAR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Ege Bölge Müdürlüğü’nde Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ve TİMBİR ev sahipliğinde Balkan Medya Platformu kurulması için ilk adım atıldı. 12 Ülke’den 100’e yakın Medya mensubunun katıldığı “Balkan Medya Forumu” ile ilgili sosyal medya paylaşımım:

https://www.facebook.com/share/p/ZUTGgQPr3ptyx862/?mibextid=WiMSqg

İZMİR İKTİSAT KONGRESİ BİNASINDA TARİHİ TOPLANTI

Türk Balkan Medya Forumu, İzmir’de düzenlendi. İzmir’de, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) öncülüğünde Balkan ülkelerinden medya temsilcilerinin katılımı ile Türk Balkan Medya Forumu gerçekleştirildi. Forumda konuşan İzmir Valisi Süleyman Elban, “Çok süratli şekilde doğru bilgiyi kaynağından kamuoyuna hızlı şekilde ulaştırmamız lazım” dedi. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün desteği ile İzmir İktisat Kongre Merkezi’nde düzenlenen foruma, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü Cengiz Kutlu, BASAM Başkanı Rifat Sait, TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Fahrettin Kaya, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Abdülhadi Turus, Birlik Haber Ajansı (BHA) Genel Müdürü Muhammet Kaçar ile Kosova, Bosna Hersek, Azerbaycan, Almanya, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya’dan basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ile gazeteciler ve TİMBİR üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında İzmir Büyükşehir Belediyesi Mübadele Korosu konser verdi.

TİMBİR Yönetim Kurulu Üyesi Semra Aman Akyürek’in sunduğu forumda konuşan TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, Türk Balkan Medya Birliği Platformunun kurulması için karar aldıklarını belirterek İzmir merkezli platform ile ülkelerle medya alanında bir dizi çalışmalar gerçekleştireceklerini kaydetti.

BASAM Başkanı, TİMBİR Başkan Vekili Rifat Sait ise Türk Balkan Medya Birliğinin temellerini attıklarını belirtti.İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Fahrettin Kaya da Türk Balkan Medya Birliğinin kuruluşuna destek verdiklerini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

VALİ ELBAN: DOĞRU BİLGİYİ KAMUOYUNA HIZLI ULAŞTIRMALIYIZ

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ise Türk Balkan Medya Forumu’nun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Vali Elban, “Bir olayın nasıl olduğu değil bunu izleyici yada kamuoyuna nasıl yansıtıldığı ve onlarında nasıl anladığı çok önemli. Yapımız gereği yanıltıcı mizaçta bir millet değiliz. Biz yaptığımız her şeyin doğru olduğunu ve doğru anlaşılacağını kabul ediyoruz. Ama işin hiç öyle olmadığını görüyoruz. Medya ve sosyal medyadaki baş döndürücü trafikle bunun böyle olmadığını gördük. Çok süratli şekilde doğru bilgiyi kaynağından kamuoyuna hızlı şekilde ulaştırmamız lazım. Bizden önce yanlış ve dezenformasyon içeren bilgi kamuoyuna ulaştırılmasın. Bugün çok güzel bir adım atıldı. Hem ülkemizde hem de kardeş ülkelerdeki medya temsilcileri buradalar. Çok süratli şekilde çalışmalar netice verir diye inanıyorum. Bizde kendi dünyamızla ilgili dünya vatandaşlarına kendimizi doğru şekilde aktarırız. Medya forumu ülkemize ve kardeş ülkelere katkı sağlayacağını inanıyorum” dedi.

Toplantıda Balkan ülkelerinden gelen medya temsilcileri Türk Balkan Medya Birliği’ne dair görüş ve önerilerini sundu. Toplantı da ayrıca akademisyenler ve gazeteciler sunumlar gerçekleştirdi.

TİMBİR HEYETİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU

Agil Alesger, Menderes Demir, Muammer Bostan, Metin Karakoca, M. Fatih Tüten, Serap Ülkü Özdemir, Tanju Akıncıoğlu, Cengiz Aksan, Adil Koçalan, Semra Aman Akyürek, Mehmet Aydın, İsmail Kahraman, Özkan Dikmen, Yalçın Aliyev, Kamil Akyürek, Ali Bulur.

BALKAN MEDYA PLATFORMU

Balkan medya platformu ve ortak Türk Balkan medya haber ajansı kurulması İle ilgili söz alarak Balkanlardaki medya üzerine dışişleri bakanlığı ve ilgili ülkelerdeki Türk büyükelçilikler aracılığı İle bir liste oluşturulmasını önerdim. Ayrıca Türkiye’de Balkanlar üzerine çalışma yapan kurum kuruluş ve şahıslarında Balkan medya platformuna dahil edilmesini isteyerek İlim kültür tarih araştırmaları merkezimizde bulunan Balkanlar Rumeli ve Tunaboyları ile ilgili bilgi belge ve medya arşivimizin bir kopyasını bu merkeze vereceğimizi açıkladım.

BALKAN SAVAŞLARININ YIL DÖNÜMÜ VE BALKANLARDA OSMANLI VAKIF MEDENİYETİ BELGESELİ

İzmir’de düzenlenen Türk Balkan Medya Forumu için İlim Kültür ve Tarih Araştırmaları merkezi www.iktav.com kültür hizmeti olarak hazırlayıp forma katılanlarla paylaştığım Balkan Savaşlarının yıl dönümü ve Balkanlarda Osmanlı Vakıf Medeniyeti belgeselimiz:

TÜRK – BALKAN MEDYA PLATFORMU İÇİN İZMİR’DE TARİHİ KARAR

İZMİR DE DÜZENLENEN BALKAN MEDYA FORMUN KURULAN TÜRK BALKAN MEDYA BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLER YAPACAK

50 yıla yaklaşan gazetecilik ve belgeselcilik hayatımda başkanlar Tuna boyları ve Rumeli gönül coğrafyamızın benim hayatımda çok ayrı yeri ve Önemi var Balkanlar’la ilgili İzmir de çok önemli toplantıya katılıp www.devrialem.tv olarak belgesel çekimi yaptım.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, TİKA ve YTB işbirliğiyle düzenlenen Balkan Medya Forumu, İzmir’de gerçekleştirildi. Forum, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) ortaklığında gerçekleşti ve Balkan ülkelerinden birçok medya temsilcilerini bir araya getirdi.

Forum, Balkan ülkelerinin yanı sıra Almanya, Azerbaycan ve Türk Dünyası ülkelerinden gelen 100’e yakın medya temsilcisini ağırladı.

TİMBİR Yönetim Kurulu Üyesi Semra Aman Akyürek’in sunduğu açılış konuşmasında söz alan İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fahrettin Kaya, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus, 24. Dönem Milletvekili Rifat Sait, Bergama ve Konak ilçe Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü ve Balkanlardan İzmire gelen Bulgaristan, Kosova, Bosna Hersek, Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Makedonya’dan gelen basın mensupları İle Türkiye’nin çeşitli illerinden medya mensupları katılarak. Balkan Medya Birliği’nin kurulması kararı alındı.

İzmir İktisat Kongre Merkezi’nde Tarihi Konuşmalardan Notlar

Forumun açılış konuşmasında Vali Süleyman Elban, kamuoyuna yansıtılan olayların öneminin arttığına dikkat çekerek, doğru bilginin hızla ulaştırılmasının kritik olduğunu belirtti. Elban, yanıltıcı haberlerin ve dezenformasyonun etkisine karşı mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Toplantının bir diğer konuşmacısı olan İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fahrettin Kaya, Türkiye’de 102 bin sivil toplum kuruluşunun olduğunu ve bunlara kayıtlı 8 milyon vatandaşın bulunduğunu vurguladı. Kaya, foruma katılımın sivil toplum kuruluşlarının etkili işbirliğini gösterdiğini belirtti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Balkan Medya Forumu’nun Balkanlariçin önemli bir çaba olduğunu belirtti. TİKA’nın bölgeye olan katkılarına dikkat çeken Çevik, iletişimde doğru içeriğin kullanılmasının önemine vurgu yaparak, yanlış haberlerin ve dezenformasyonun iletişimi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Abdülhadi Turus, dünya kamuoyunun algısına değinerek, Türkiye’nin Balkanlar ve Türk Dünyası ile kurduğu ilişkinin önemine dikkat çekti. Turus, dezenformasyonun insanları etkilediğini ve bu nedenle doğru bilginin yayılmasının önemine vurgu yaptı.

Ardından gerçekleştirilen oturumda, Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Bergama ve Konak ilçe Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü ile Balkanlardan gelen medya mensupları; Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Bosna Hersek, Almanya, Azerbaycan ve Makedonya’dan basın yayın kuruluşlarının temsilcileri de birer konuşma yaparak kendi görüşlerini paylaştı.

Forumda yapılan konuşmalarla Balkan Medya Birliği’nin kurulması, bölgesel birlik ve dezenformasyonla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirildi.

2. Oturum

Prof. Dr. Bilgehan GÜLTEKİN – Ege unv. İletişim Fkl. Dekanı –Moderatör

Cengiz Kutlu Yüksel – İletişim Başkanlığı

Prof. Dr. Ebru UZUNOĞLU – Ekonomi Unv.İletişim Fklt. Dekanı

Doç. Dr. Burcu ZEYBEK – İstanbul Unv. İletişim Fakültesi

Büyükelçi Naciye Gökçen KAYA – Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi

3. Oturum

Dr. Hakan TARTAN – Moderatör

Rafet ULUTÜRK – Bulgaristan

Raif KİRKUL – Kosova

Senad ÖMERASEVİÇ – Bosna Hersek

Magdalena ALLA – Arnavutluk

Adnan PREKİC – Karadağ

Hamdi YILMAZ – Romanya

Mirza HAYDİN OVİÇ – Sırbistan

Mehmet HASAN – Yunanistan –Batı Trakya

Feyyaz SAĞLAM – Türkiye

Muaz EMİN – Makedonya

Hakan SERBEST – Türkiye

Toplantının sonunda 11 medya kurumunun katılımıyla Balkan Medya Birliği kurulmasına karar verildiği açıklandı. Forumda yapılan konuşmalarla Balkan Medya Birliği’nin kurulması, bölgesel birlik ve dezenformasyonla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirildi.

İKTAV ARAŞTIRMA MERKEZİ’NDEN DESTEK

Türk Balkan Medya Forumu toplantısı ve kurulacak birliğe 1992 yılından beri Balkanlar Tuna boyları Adriyatik sahilleri ve Rumeli gönül coğrafyamızda Araştırmalar yapan ve çok sayıda belgeseller çekerek başta TGRT Belgesel TV olmak üzere bir çok TV kanalında İlim Kültür Tarih Araştırmalar Merkezi www.iktav.com kültür hizmeti olarak yayınlatan www.iktav.com araştırma merkezi başkanı olarak bizde katılarak destek verip belgesel tadında katkı sunduk.

https://youtu.be/j7a9qBRVDVY?si=F32fAPSPR-GUhaRa

İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezimiz Türk Balkan Medya Birliğinin hizmetinde olacağını bildiriyor.

https://m.youtube.com/watch?v=ubjZhwRe_Go

Şahsım ve kuruluşlarınız adına başarılar diliyorum.

www.ismailkahraman.net
www.iktav.com
www.devrialem.tv

İZMİR’DE ASKER OCAĞINA VEFA ZİYARETİ

BALKAN MEDYA FORUMU TOPLANTISI İÇİN GİTTİĞİM İZMİR’DE 43 YIL ÖNCE BAHRİYE (DENİZCİ) ASKERİ OLARAK VATANİ GÖREVİMİ YAPTIĞIM POLİGONDAKİ ACEMİ BİRLİĞİMİ ZİYARET EDİP BÖLÜK YAZICILIĞI YAPTIĞM BİNAYI YEMEK HANEYİ GÖRDÜM. ASKER ARKADAŞLARIMI BÖLÜK KOMUTANIMI HATIRLADIM NÖBETÇİ SUBAYININ ÇAYINI İÇİP DUYGULU ANLAR YAŞADIM EN BÜYÜK ARZUM MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDAN İZİN ALIP ASKER OCAĞIM ADLI BİR BELGESEL ÇEKEBİLMEK.

İZMİR’DE ASKERLİK HATIRALARIM

Asker ocağını peygamber ocağı olarak görür ve kutsal kabul ederiz. Kültürümüzde asker adına peygamberimizin adına izafeten Mehmetçik diyerek kutsal değer verilmiştir. 1980 yılı Bahriye askeri olarak gittiğim İzmir benim hayatımda önemli yere sahip. 1980 darbesinden hemen sonra 1 Kasım 1980’de İzmir poligondaki acemi birliğine teslim olup denizci elbisesini giyip eğitime çıkıp 1. Bölük yazıcısı olarak görev yaptığım poligonu 43 yıl sonra 10 Aralık 2023’de ziyaret ettim. Askerlik anılarımı hatırladım, acemi eğitim birliğinde ilk gün yaşadıklarım o günler bölük yazıcısı görevim, çok güzel anılar…

İZMİR’DEN İSTANBUL A GELİYORUM

Usta birliğin vatani görevimde İstanbul Boğazı’nın askerlik hatıramda çok önemli yeri vardır. İstanbul boğazından her geçtiğimde Beykoz Çubuklu’da bulunan Deniz Kuvvetleri komutanlığı seyir hidroğrafi ve oşinoğrafi dairesi başkanlığında 1982 yılı Haziran ayına kadar süren 15 aylık askerlik hatıralarım çok önemli yeri vardır. Asker ocağında basın yayın ve gazetecilik ile ilgili öğrendiğim bilgi ve tecrübe bana Gebze Gazetesini kurdurdu ve 39 yaşına giren www.gebzegazetesi.com da yer alan makalemi sizlerle bir kez daha paylaşıyorum.

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=4504&t=makale

Çubuklu’da askerlik görevimi yaparken 1982 yılında bir asker arkadaşımı ziyaret için geldiğim Baltalimanı Kemik Hastanesi’ne 40 yıl sonra ikinci kez gittim. Hastanenin İstanbul boğazındaki bahçesinden 40 yıl önceki askerlik hatıralarımı düşünerek gazetecilik ve belgeselcilik görevimi yerine getirmek için canlı yayın yaparak tarihe not düşüp zamana noterlik yaptım.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMIM

https://www.facebook.com/share/p/GxdkdfhPnnjvv1nM/?mibextid=WiMSqg

BELGESEL TADINDA İZMİR’DE CANLI YAYINLARLA DEVRİ ALEM

Türk Balkan Medya Forumu toplantılarına katılmak Balkan savaşının yıl dönümü ve Balkanlardaki Osmanlı vakıf medeniyeti belgesel sunumu yapmak üzere gittiğimiz İzmir’de toplantılardan artakalan zamanı değerlendirip İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi www.iktav.com olarak belgesel çekimleri yapıp www.devrialem.tv olarak canlı yayınlar yaptık.

İzmir’den değerli gazeteci meslektaşım ve 35 yıllık Hatuniye Yardım ve İsrafı Önleme Derneği başkanı Müjdat Çobanoğlu beyin rehberliğinde oğlum Ahmet Emirhan’ın belgesel çekimleri eşliğinde önce Konak meydanını gezdik. İzmir’de 1980 yılında vatani görevimi yaptığım Poligondan başladığımız tarih ve kültür turunda Kadifekale’de belgesel çekimlerimize İzmir manzarası eşliğinde sürdürdük.

KONAK MEYDANINDAN CANLI YAYIN
https://www.facebook.com/share/p/aj9KvUmMqubJr1mH/?mibextid=WiMSqg

AN İTİBARİ İLE 9 ARALIK 2023 İZMİR KONAK MEYDANINDAN www.devrialem.tv CANLI YAYINDA
https://www.facebook.com/share/v/A46NvLwzvwEVy3fd/?mibextid=WiMSqg

İZMİR KIZLAR AĞASI KÜLLİYESİ VE HİSAR CAMİSİNDEN CANLI YAYIN

AN İTİBARİ İLE 9 ARALIK 2023 İZMİR HİSAR CAMİSİ VE KIZLAR AĞASI VAKFI KÜLLİYESİNDEN www.devrialem.tv CANLI
https://www.facebook.com/share/v/Qf5zozESX6V1g8Vn/?mibextid=WiMSqg

İZMİR HATUNİYE VAKIF CAMİSİNDEN CANLI YAYIN

AN İTİBARİ İLE 10 ARALIK 2023 İZMİR KONAK HATUNİYE VAKFI CAMİSİ VE ATATÜRKÜN İZMİR MÜFTÜSÜ TARAFINDAN NİKAHININ KIYILDIĞI TARİHİ BİNANIN ÖNÜNDEN www.devrialem.tv CANLI YAYIN DA
https://www.facebook.com/share/v/Qjam5c8XYvPgnvcq/?mibextid=WiMSqg

İZMİR SELÇUK ANTİK KENT DEN CANLI YAYIN

AN İTİBARİ İLE 10 ARALIK 2023 AYDINOĞLU BEYLİĞİNE BAŞKENTLİK YAPAN İZMİR İN SELÇUK İLÇESİNDEKİ TARİHİ ANTİK KENT DEN www.devrialem.tv CANLI YAYIN DA
https://www.facebook.com/share/v/ZLUyWTSKysUL35S6/?mibextid=WiMSqg

İZMİR EFES ANTİK KENT DEN CANLI YAYIN

AN İTİBARİ İLE 10 ARALIK 2023 AYDINOĞLU BEYLİĞİNE BAŞKENTLİK YAPAN İZMİR İN SELÇUK İLÇESİNDEKİ EFES ANTİK KENTDEKİ TARİHİ. KÜTÜPHANE BİNASINDAN www.devrialem.tv CANLI YAYIN DA
https://www.facebook.com/share/v/sLJrZfph2vAwH7Cp/?mibextid=WiMSqg

TÜRK MEDYASI BALKAN BULUŞMALARI BALKAN MEDYA FORUMU ORTAK BİLDİRİSİ

Balkan Türk Medya Forumu ortak bildirisi yayınlandı; Balkan Türk Medya Platformu kuruldu
Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) işbirliğinde İzmir’de düzenlenen Türk Balkan Medya Forumu ortak bildirisi yayınlandı. Balkan Türk Medya Platformu’nun kurulmasına karar verilen bildiride; ortak yürütülecek çalışmalarla ilgili yol haritası açıklandı.

Balkan Türk Medya Forumu ortak bildirisi yayınlandı; Balkan Türk Medya Platformu Kuruldu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen TİMBİR ve BASAM işbirliğinde düzenlenen ve İzmir İktisat Kongresi Salonu’nda gerçekleştirilen Türk Balkan Medya Forumu sonrası ortak bildiri yayınlandı.

BASAM Başkanı Rifat Sait’in başkan olduğu Balkan Türk Medya Platformu’ndan yapılan ortak bildiri şöyle;

TÜRK MEDYASI BALKAN BULUŞMALARI BALKAN MEDYA FORUMU ORTAK BİLDİRİSİ

“MEDYA BİRLEŞİRSE HALKLAR DA BİRLEŞİR”

*09 Aralık 2023 tarihinde İzmir’de toplanan TÜRK MEDYASI BALKAN BULUŞMALARI – BALKAN MEDYA FORUMU katılımcıları olarak bizler;

*Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Romanya, Sırbistan ve Türkiye’nin yanı sıra gözlemci olarak katılan Almanya ve Azerbaycan ile mensubu bulunduğumuz yerel, bölgesel ve ulusal radyo ve televizyon kanallarını, internet sitelerini ve Türk İnternet Medya Birliğini, haber ajanslarını ve diğer medya kuruluşlarını temsil ederek, aşağıdaki ORTAK BİLDİRİYİ kamuoylarımıza duyuruyoruz.

*Tüm medya kuruluşları olarak, Türklerin yaşadığı ve Türk dili ile ortak kültürel mirasın sürdüğü ülke ve bölgelerde tarihsel bir sorumluluk taşıdığımızın bilincindeyiz.

*Türklük bilinci ve ortak kültürel zenginliklerin tanıtılmasında, korunmasında ve geliştirilmesinde medyanın son derecede etkin olduğu göz önüne alınarak belirlenen amaçlar doğrultusunda yakın işbirliği ve dayanışma içinde olmayı benimsiyoruz.

*Balkan Türk Medya Platformunun oluşturulmasına,

*Bu platforma bağlı iletişim ve tanıtım faaliyetlerini yürütmek üzere bir internet sitesinin kurulmasına, bu sitenin kuruluş çalışmalarının Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği tarafından yürütülmesine

*Bir sonraki toplantının daveti doğrultusunda belirlenecek ülkede yapılmasına karar verilmiştir.

*Sonuç bildirgesinin T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, RTÜK ve kardeş ülkelerde de benzeri kuruluşlara oluşacak birlik aracılığıyla iletilmesine,

*Kuruluşlarımız aralarında bir ORTAK AĞ ve ortak bir VERİ BANKASI oluşturulmasına,

*Kardeş ülkelerden çalışma grupları oluşturarak ana koordinatör ve ülke temsilcilerinin tespit edilmesine,

*Türk dünyasında ve Balkanlarda kullanılan Türkçenin daha anlaşılır olmasını sağlayabilmek için kelime tanıtımına ilişkin yayınlar yapılmasına,

*Ülke ve toplulukların Özel günlerinin tanıtımı ve paylaşımı için milli bayramlarda daha çok ortak yayın yapılmasına,

*Bölgelerde meydana gelen gelişmeler ile ilgili telefon ve diğer bağlantılarla sıcak eşleşmelerin anında kamuoyuna aktarılmasına,

*Kardeş medya kuruluşu uygulamasına geçilmesine,

*Kuruluşlarımızın arasında yakın işbirliklerini ve ortaklıkları öngören projeleri geliştirme konusunda daha aktif olmasına,

*Kuruluşlarımız birbirlerine yayınlanmak üzere çeşitli yapımların gönderilerek, bu yayın örneklerini alan kuruluşların kendi izleyicilerine gerekli sunumların yapılmasına,

*Kuruluşlarımız ortak bir yayın saatinde ortak yayın yapma olanaklarını araştırılmasına,

*Bundan sonra yapılacak Balkan Türk Medya Platformu Forumu’nun belirlenecek bir tarihte, TİMBİR ve Başkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği sorumluluğunda, düzenlenmesine yönelik kararlar alınmıştır.

Kamuoylarımıza saygıyla duyururuz”

Balkan Türk Medya Platformu şu isimlerden oluştu:

RİFAT SAİT TÜRKİYE

SÜLEYMAN BASA TÜRKİYE

NEZIR PIVIC BOSNA HERSEK

SAMIR SIBONJIC BOSNA HERSEK

SENAD OMERASEVIC BOSNA HERSEK

MAYIR MULA KOSOVA

RAGIP CESKO KOSOVA

DAUT AZEMI KOSOVA

DIAMANT BYTYQI KOSOVA

RAIF KIRKUL KOSOVA

ELA KASAP KOSOVA

MAGDELENA ALLA ARNAVUTLUK

ANISA BAHITI ARNAVUTLUK

ADNAN PREKIC KARADAĞ

HAMDI YILMAZ ROMANYA

MIRZA HAJDINOVIC SIRBISTAN

GÖZLEMCİLER

AGIL FARAJOV AZERBAYCAN

MECHMET CHASAN ALMANYA

İZMİR’DE VAKIF RUHU

İzmir de Vakıf Ruhu ile 33 Yıldır Hizmet Veren İzmir Tarihi Basmane Hatuniye Yardım Derneği Başkanı Müjdat Çobanoğlu İle Belgesel tadında İzmir de Devri Alem

https://www.facebook.com/share/p/c64VD4jRRc5UpjXc/?mibextid=WiMSqg

DERNEK BAŞKANI MÜJDAT ÇOBANOĞLU DERNEĞİN ÇALIŞMALARI İKE İLGİLİ ŞU BİLGİYİ VERDİ

“…Yaklaşık 33 yıldır faaliyette olan derneğimiz hergun 450- 500 kişiye 2 çeşit etli yemek, ramazanda 1000 kişi civarı iftar yemeği vermekte, Ramazanda Sahur verilmekte, hedef kitlesi sokakta kalan evsizler, bakacak kimsesi olmayan yaşlılar. İhtiyaç sahibi aileler, adlı sicil kaydı dolayısıyla iş başvurusu Red olan bireyler.

Öğrencilere burs”Tıp, Mühendislik ve diğer branşlarda” her yıl en az 3 Tıp öğrencimiz Devlet hastanelerinde göreve başlıyor.

Sosyal yardım verdiğimiz ailelere her ay 3 kg et, Nakit Yardımı, erzak Yardımı giysi ve bim kart verilmekte.

Çok zor durumda kalan çocuklu ailelere her ay olmamakla birlikte kira Yardımı.

Kış aylarında ihtiyaç sahibi öğrencilere bot ve mont. Yurt dağının zirvesinde taşımalı sistem ile öğrenim gören talebelerimize ve şehir merkezinde İhtiyaç sahibi talebelerimize mont ve bot Yardımı yapıldı ve İhtiyaç olan yerlere Yardım yapılmaya devam ediliyor.

Memleketine dönmek isteyenlerin tren veya otobüs biletleri alınıyor.

Tepecik tenekeli mahalle de Roman kardeşlerimize hasta düşkün ve yaşlılara geçen ay orada çevreyi ve ihtiyaç sahiplerini bilen Roman Derneği işbirliği ile 300 ya yakın et dağıtımı yapıldı.

Son Doğu Güneydoğu depreminde 50 adet karkas bütün kuzu deprem Bölgesine gönderildi.

4 tir Afad ile koordineli Almanyadan çeşitli malzemeler gönderildi.

Basmane’de toplanan soba Battaniye vb malzemeleri kamyon ile Malatya ya gönderildi…”

Bu mübarek cuma günü çok önemli hizmetler yapan Hatuniye derneğinin şahsında vakıf ruhu İle karşılıksız hizmet eden tüm kurum kuruluş ve hayırseverleri minnet şükran ve saygı İle anıyorum

BELGESEL TADIN DA GİRESUN YOLUNDAN SELAM VE DUA İLE

*Özel İlim Kültür Tarih ve Teknoloji Araştırma Merkezi Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün 2012/7 sayılı genelgesinin 10. maddesi uyarınca Kocaeli Valiliği’nin 26.07.2018 tarih ve E628866 olurlarıyla kurulmuştur. (www.iktav.com)

**İKTAV VAKFI, 21 Şubat 2018 tarihli ve 30339 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak kuruldu. (www.iktavvakfi.com)

Önerilen makaleler